Reet Aus käivitas müügi Zalandos

Pressiteade
27. oktoober 2022

Eesti esimese rõivabrändina alustab Reet Ausi moemaja Aus Design müüki Euroopa juhtivas e-kaubamajas Zalando. Müük algab Eestis, Saksamaal ja Soomes. Reet Aus on üks vähestest väärtustava taaskasutuse (upcycling) brändidest Zalandos.

Ettevõtte asutaja ja peadisaineri Reet Ausi sõnul on tegu suurima sammuga pärast noolesärgi loomist.

“Noolesärk oli tootearenduslik väljakutse: kas üldse saab käivitada väärtustava taaskasutuse põhimõttel töötavat tootmisprotsessi. Zalando integratsioon oli administratiivne väljakutse. Kaasasime kapitali, et toota ladu täis. Võtsime end Saksamaa maksuametis arvele, et ladustada tooteid Zalando kesklaos Saksamaal. Sinna juurde väljakutsed integreerimaks lao- ja e-poe süsteemid ning toodete triipkoodistamise ja pakendamise küsimused. Aga nüüd oleme Zalandos. See on olnud suur meeskondlik pingutus ning olen meie tiimitöö üle ääretult uhke,” rääkis ta.

Aus Design toodab lõviosa toodetest Euroopas – Poolas, Lätis, Leedus ja Türgis. Osa tehniliselt keerukamatest särkidest toodetakse jätkuvalt Bangladeshi juhtivas rõivatehases Beximco, kus toodavad ka maailma juhtivad premium-brändid nagu Calvin Klein või Michael Kors. Logistika jaekliendini toimub Saksamaal paikneva Zalando kesklao teenuseid kasutades. See võimaldab tagada 3-5 päevase tellimusaja ning teenindada Kesk-Euroopa kliente kulutõhusalt, garanteerides tasuta saatmise ja tagastuse. "Tänu partnerlusele Zalando kesklao teenustega, saame keskenduda oma tugevustele, milleks on disain, tootearendus ja turundus. Logistika on Zalando korraldada. Võime oma ärimahte kasvõi 100 korda kasvatada ilma vajaduseta palgata komplekteerijaid, logistikuid või klienditoe personali," ütles Aus.

"Väheoluline pole ka see, et kliendid kipuvad ostma segamini erinevate brändide asju. Kui klient tellib Birkenstocki sandaalid, Patagonia jope ning meie pusa, siis ei toimeta tooteid kohale kolm erinevat kullerit, vaid üks. Sellest tulenevalt on kõige rohelisem viis jaekliendini jõudmiseks koondada kaubad suurte e-kaubamajade keskladudesse," täheldas Aus. 2008. aastal Saksamaal tegevust alustanud Zalando on kasvanud Euroopa juhtivaks moetoodete kaubamajaks. Aastas müüakse Zalandos 15 miljardi euro väärtuses kaupu. Zalando tegutseb kokku 25 turul, nende hulka kuulub enamik ELi liikmesriike ja Suurbritannia. Platvormil on kokku üle 49 miljoni aktiivse kasutaja.

Reet Aus omandas 2011. aastal doktorikraadi. Doktoritöö fookus oli väärtustava taaskasutuse (ingl upcycling) tootmismudel Trash to Trend. Järgnes omanimelise moemaja loomine. Esimestel aastatel tehti arendustööd tööstusliku upcycling-tootmise alustamiseks. Hiljem avati e-pood ja kauplus Telliskivi loomelinnakus. 2022. aasta algul kaasas Aus Design Funderbeami investeerimis- ja kauplemisplatvormil 210 000 eurot. Aus Designi enamusosalus kuulub Reet Ausile. Osanike hulka kuuluvad Inbanki asutaja Priit Põldoja, Rohetiigri eestvedaja Markus Vihma, kindlustusettevõtja Arno Ilves, Aus Designi tegevjuht Kaspar Jõgeva ja Funderbeami investorid. Aus Design valiti mullu Baltimaade kõige jätkusuutlikumate brändide hulka selliste ettevõtete kõrval nagu Auga, Enefit ja Grünfin.

Lisainfo:
Krislyn Valtson
Aus Design
Turundusjuht
krislyn@reetaus.com
+372 5669 4997